Kuva: All Over Press

Jenni Haukio kuuluttaa Seurassa aikuisten vastuuta korona-aikana: ”Jonain päivänä Suomessa…”

Tasavallan presidentti Sauli Niinistön puoliso, rouva Jenni Haukio, kirjoittaa Seuran kolumnissaan huolesta, jonka korona-aika on tuonut esiin etenkin lasten kohdalla.

Hän esittää samalla tärkeän vetoomuksen kaikille aikuisille.

Rouva Jenni Haukio esittää tuoreessa Seura-lehden kolumnissaan vetoomuksen aikuisille liittyen korona-ajan lapsille ja nuorille aiheuttamiin huoliin sekä ongelmiin.

Kuva: All Over Press

Lasten ja nuorten jaksaminen on ollut tapetilla mediassa paljon viime aikoina etenkin etäkoulun ja harrastusten perumisen sekä harrastuspaikkojen sulkemisen takia, jonka pelätään aiheuttavan ongelmia nuorille vielä pitkään koronan jälkeenkin.

Tärkeä vetoomus aikuisille

Kolumnissaan rouva Haukio esittää huolensa siitä, miten korona vaikuttaa lapsiin sekä nuoriin ja yrittää kannustaa kaikkia aikuisia tekemään voitavansa nuorison hyväksi.

– Nuoren itsetunto on hauras ja sen tukemiseksi on tehtävä kaikki mahdollinen, jotta ongelmiin päästäisiin puuttumaan mahdollisimman varhain.

– Jotta yksikään pahoinvoiva nuori ei jäisi näkymättömäksi, Haukio vetoaa kirjoituksessaan.

Kuva: All Over Press

Sulkeutuminen ja oman ikäisten seuran puuttuminen rajoitusten takia voi pahimmillaan aiheuttaa Haukion mukaan lapsille jopa mielenterveysongelmia sekä häiriöitä. Siksi aikuisten onkin erittäin tärkeää yrittää nyt näyttää hyvää esimerkkiä ja auttaa lapsia kaikin mahdollisin tavoin jaksamaan.

– Jokainen meistä voi osaltaan kannustaa ja rohkaista lasta tai nuorta jaksamaan poikkeusolosuhteita ja suuntaamaan huomio niihin myönteisiin mahdollisuuksiin, joita elämän painottuminen kotiin ja perhepiiriin toisaalta tarjoavat.

– Jonain päivässä Suomessa vaikuttaa sukupolvi aikuisia korona-ajan lapsia, joiden muistoihin kuuluu myös se osa pandemiakokemusta, kun kuukausien ajan elettiin ennen kokemattoman lähellä omaa ydinperhettä – toinen toisistaan voimaa ja turvaa ammentaen, Haukio muistuttaa.

Tärkeä puheenvuoro rouva Haukiolta.

Mitä mieltä sinä olet? Kerro mielipiteesi Facebookin kommenttiosiossa!